zálohování pet láhví a alu plechovek v čr
PRVNÍ TESTOVÁNÍ ZÁLOHOVACÍCH AUTOMATŮ MÁ ÚSPĚCH. V ČESKU JICH PŘIBUDE.
V Česku se objevily první automaty na vracení PET láhví a plechovek. Aktuálně sice jen v několika vybraných prodejnách Lidlu a Kauflandu, ale do budoucna jich přibude. V sousedním Slovensku už takové automaty fungují plošně. U nás zatím se zálohováním nápojových obalů zaostáváme, změnit by to ale mohla nová legislativa, kterou chce letos představit Ministerstvo životního prostředí. Kromě toho, že by zálohované nápojové obaly podpořily recyklaci, přiblížily by Česko k dosažení ekologických cílů Evropské unie, která se snaží plasty a jednorázové obaly výrazně omezovat.
Firmy, které se snaží o ekologicky udržitelný chod už zálohovaní některých typů obalů testovaly. Pravdou je, že svět je zaplaven plasty a jednorázovými obaly. Je jasné, že problém budeme muset dříve či později řešit. Právě záloha nápojových obalů by měla možné ekologické komplikace spojené s plasty a zbytečným odpadem zmírnit. To, že snaha třídit a vracet nápojové obaly v Česku je, už si potvrdilo i několik soukromých firem. Mezi tuzemské pionýry v rámci vratných nápojových obalů byl například e-shop Košík a Rohlík.cz, kteří se v rámci vracení obalů spojili s výrobci nápojů Mattoni 1873 a ZON. V poslední době se začínají přidávat i velké obchodní řetězce, automaty na vracení nápojových obalů otestoval Lidl a Kaufland.
Nejde však o zálohování v pravém slova smyslu. Obchodní řetězce zatím nemají smlouvy s konkrétními výrobci, kterým by obaly vraceli. Obaly, které byly vráceny do automatů, prozatím končí na sběrných dvorech. Pilotní systém vratných automatů tak zatím pouze testuje ochotu zákazníků nápojové obaly vracet a seznamuje je s novým typem vratného automatu. Jde o velký krok ze strany největších obchodních řetězců na našem trhu. Fáze testování by měla téma zavedení zálohového systému na nápojové obaly přiblížit i dalším řetězcům, politikům a veřejnosti.
Ochota zákazníků vracet obaly může být až překvapivá. V rámci pilotního projektu, který funguje na šesti prodejnách řetězců Kaufland a Lidl zákazníci za 7 měsíců vrátili více než 540 000 obalů, a to i bez přímé finanční motivace. Za vracení obalů získávají zákazníci slevové kódy na vybraný sortiment. Počet automatů se bude po prvotním úspěchu zvyšovat a rozšíří se i do dalších měst. Nákupní řetězce spadají do skupiny Schwarz, která se v rámci své strategie REset Plastic zavázala, že do roku 2025 sníží množství plastového odpadu o 20 %.
Ministerstvo životního prostředí kvituje snahu řetězců a doufá, že se díky testovacímu režimu ověří ochota zákazníků nápojové obaly vracet. Na Slovensku funguje zálohový systém od roku 2022 a výsledky předčily veškerá očekávání. Do oběhu se vrací téměř 70 % nápojových obalů a výrazně se snížilo množství pohozených PET láhví a plechovek nejen na ulicích, ale také v přírodě. V rámci České republiky se aktuálně připravuje návrh zákona o zálohách, který by umožňoval plošné zálohování PET láhví a plechovek.
Ministr životního prostředí odhaduje, že možnost spuštění zálohování v Česku může nastat v polovině roku 2025. Záloha by se měla týkat obalů od nealkoholických nápojů od 0,1 – 3 litrů a alkoholických nápojů s obsahem do 15 % alkoholu. Obchodníci by měli mít povinnost nabídnout zákazníkům místo na vracení v obchodech nad 50 metrů čtverečních. Zapojit by se měly také čerpací stanice. Celkem by mělo v Česku vzniknout zhruba 11 000 vratných míst. Obce, ve kterých nevznikne žádné vratné místo bude mít vracení na starost operátor systému.
Podle průzkumů pilotních řetězců by byli zákazníci ochotní platit zálohu ve stejné výši jako u pivních lahví, tedy 3 koruny.
Nechcete čekat až vám zálohování nařídí připravovaný zákon? Připravte se včas. Máme řešení!